Wypowiedzi w sprawie Iraku

Koïchiro Matsuura
Dyrektor Generalny UNESCO

Wypowiedź podczas debaty Rady Wykonawczej UNESCO

4 kwietnia 2003 r.

Wojna w Iraku jest źródłem zmartwień dla wszystkich, dla których pokój stanowi ideał. Jak można nie odczuwać emocji i współczucia w obliczu ogromnych cierpień ludności cywilnej Iraku, cierpień, które pogłębiane są każdego dnia przez niedobory dostaw lekarstw, żywności i wody pitnej.

Wojna w Iraku jest źródłem zmartwień dla wszystkich, którzy doświadczyli, tak jak ja w dzieciństwie, ogromu hałasu i ognia spadającego z nieba. Jak ktokolwiek może nie obawiać się tego przerażającego dźwięku, ani nie współczuć rodzinom, których wielu członków zginęło lub zostało ranionych, tak wśród ludności cywilnej, jak i personelu militarnego? Utrata życia pod każdym względem jest tragedią. (...)

Podobnie jak wielu z Was mam mieszane uczucia. Bardzo współczuję ludności Iraku. Zdaję sobie sprawę z szerokiego zasięgu konsekwencji tego kryzysu międzynarodowego, tak silnie odczuwanych także przez nas wszystkich. Kryzys ten może wystawić na szwank spójność naszej Organizacji. Moim zadaniem jest ochrona jedności Narodów Zjednoczonych.

Jestem świadomy faktu, że zdolność Narodów Zjednoczonych do działania jest kwestionowana. Ale wiem również, podobnie jak Kofi Annan, że Irakijczycy, tak jak cały świat, liczą na Narody Zjednoczone. Te wszystkie doświadczenia mogą ponadto umocnić ONZ. (...)

Poprzez swój mandat, który ma na celu stworzenie podstaw dla pokoju, UNESCO odgrywa wyjątkową rolę. Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy osiągniemy spójność i zachowamy cierpliwość. Uzbrójmy się w tę cierpliwość i skupmy wokół naszej najważniejszej misji, jaką jest praca na rzecz lepszej przyszłości.

Dlatego też jednomyślny wynik głosowania nad wznowieniem programu "Ropa za żywność" był dla mnie prawdziwą ulgą. Dostrzegłem w tej decyzji pierwsze oznaki przywrócenia jedności międzynarodowej społeczności, jakie nastąpiły po kilku tygodniach głębokich podziałów. Oczywiście, biorąc pod uwagę warunki, jakie obecnie panują w Iraku, wprowadzenie w życie tego programu nie może nastąpić natychmiast. Przygotujmy się do podjęcia akcji po zakończeniu konfliktu. Mam nadzieję, że nastąpi to tak szybko jak to tylko możliwe.

Jeszcze przed wybuchem wojny UNESCO mocno zaznaczyło swoją obecność w Iraku poprzez aktywne zaangażowanie w edukacyjną część programu "Ropa za Żywność". Nasi pracownicy byli wśród ostatnich, którzy opuścili ten kraj. Obecnie przygotowujemy się, w bliskiej współpracy z innymi agendami Narodów Zjednoczonych, do spełnienia swojej roli w niesieniu pomocy. Zapewnienie ciągłości systemu edukacyjnego w Iraku powinno rozpocząć się tak szybko jak sytuacja na to pozwoli. (...)

Nasi koledzy z Programu "Ropa za żywność", stacjonujący w Ammanie, Bejrucie czy Kwaterze Głównej ONZ są gotowi wprowadzić w życie nasz plan, we współpracy ze wszystkimi organizacjami obecnymi na miejscu. Myślimy o otwarciu biura w Bagdadzie, podobnie jak w Afganistanie. (...)

Koïchiro Matsuura
Dyrektor Generalny UNESCO

Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie na podstawie materiałów ONZ, czerwiec 2003 r.

Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie     tel. +48 22 825 57 84, e-mail: unic.poland@unic.org