Szczyt ONZ w sprawie Milenijnych Celów Rozwoju

W dniach 20-22 września 2010 r. światowi przywódcy spotkają się w Nowym Jorku, by omówić metody przyśpieszenia postępu w zakresie zwalczania ubóstwa.

"Nie możemy zawieść miliardów istot ludzkich, które z ufnością spoglądają na społeczność międzynarodową mając nadzieję na spełnienie obietnic zawartych w Deklaracji Milenijnej dążących do budowy lepszego świata. Spotkajmy się we wrześniu, by dotrzymać obietnicy" stwierdza Ban Ki-moon w swoim raporcie "Dotrzymać obietnicy" ("Keeping the Promise") opublikowanym w marcu 2010 r."

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon

Dlaczego?

Pozostało tylko pięć lat do 2015 r., kiedy to mają być osiągnięte Milenijne Cele Rozwoju (Millennium Development Goals - MDGs). Szczyt, który oficjalnie nazywany jest Spotkaniem Plenarnym ONZ na Wysokim Szczeblu, zgromadzi przywódców światowych, by dokonać przeglądu dziedzin, w których nastąpił postęp i tych, które wymagają intensyfikacji działań. Oczekuje się, że organizacje społeczeństwa obywatelskiego, fundacje i biznes również ogłoszą nowe inicjatywy.

Podczas Szczytu Milenijnego we wrześniu 2000 r. świat podjął wspólny wysiłek, by w ciągu piętnastu lat zwalczyć ubóstwo, głód i choroby. Co prawda, niektóre państwa osiągnęły znaczący postęp w redukcji ubóstwa, zwiększeniu dostępu do edukacji, poprawie opieki zdrowotnej nad dziećmi, zwiększeniu dostępności do pitnej wody oraz w zwalczaniu malarii, gruźlicy i AIDS, jednakże postęp był nierównomierny. Bez dodatkowych wysiłków istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wielu krajach Milenijne Cele Rozwoju nie zostaną osiągnięte.

Kto?

Przywódcy rządów, przedstawiciele społeczeństw obywatelskich i fundacji oraz sektora prywatnego. Wstępne oświadczenie złożą: Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego NZ Ali Abdussalam Treki (Libia, przewodniczący 64-tej sesji) oraz Joseph Deiss (Szwajcaria, wyznaczony na przewodniczącego 65-tej sesji).

Kiedy?

20 - 22 września 2010 r., tuż przed coroczną debatą na wysokim szczeblu Zgromadzenia Ogólnego NZ.

Gdzie?

Główna siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork.

Terminy (wybrane sprawozdania i wydarzenia)

16 marca Przedstawienie przez Sekretarza Generalnego ONZ rządom i mediom obszernego raportu "Dotrzymać obietnicy" ("Keeping the Promise") oraz aneksu statystycznego. Raport zawiera informacje o postępach i niedociągnięciach w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju oraz wnioski i zalecenia.

kwiecień Prezentacja przez Bank Światowy wskaźników dotyczących rozwoju świata (World Development Indicators) oraz raportu na temat sytuacji na świecie (Global Monitoring Report). Publikacje omawiają osiągnięty postęp i zawierają zalecenia dotyczące wprowadzania właściwych działań.

kwiecień - czerwiec Publikacja przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) 30 raportów krajowych dotyczących Milenijnych Celów Rozwoju oraz raportu podsumowującego rezultaty i wnioski.

7 - 9 czerwca Międzynarodowa konferencja Women Deliver dotycząca opieki zdrowotnej nad matką i zdrowia reprodukcyjnego. Jest to jeden z najbardziej zaniedbanych Celów Milenijnych. Publikacja raportu analizującego postępy w dziedzinie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem (MCR 4 i 5), opracowanego w ramach akcji WHO, UNICEF, UNFPA i Banku Światowego pod nazwą Countdown to 2015.

14 - 15 czerwca Dwudniowe rozmowy organizacji pozarządowych, przedstawicieli społeczeństw obywatelskich oraz sektora prywatnego na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ.

koniec czerwca Ogłoszenie raportu "Milenijne Cele Rozwoju - 2010" zawierającego aktualne dane odnośnie każdego Celu otrzymane z ponad 20 instytucji międzynarodowych i ONZ (w ujęciu globalnym i regionalnym).

Opracowanie przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w ramach przygotowań do Szczytu G8 warunków, które należy spełnić, by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju. Opublikowanie przez Kampanię Milenijną oraz Instytut Rozwoju Krajów Zamorskich informacji o postępie w osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju przez poszczególne kraje.

24 - 25 czerwca Szczyt liderów Global Compact zgromadzi w Nowym Jorku przedstawicieli świata biznesu, którzy określą w jaki sposób sektor prywatny może przyczynić się do osiągnięcia Celów.

28 czerwca - 2 lipca Spotkanie Ministrów rządów państw na forum Rady Gospodarczej i Społecznej NZ (ECOSOC), w sprawie polepszenia sytuacji w zakresie równości płci i awansu społecznego kobiet (Cel 3) oraz współpracy rozwojowej i międzynarodowej pomocy.

połowa września Publikacja raportu grupy zadaniowej ds. zaległości w realizacji Milenijnych Celów Rozwojowych* (MDG Gap Task Force) przedstawiającego dane i zalecenia dotyczące wypełniania międzynarodowych zobowiązań w zakresie pomocy, wymiany handlowej, redukcji zadłużenia, a także partnerskich porozumień na rzecz rozwoju (8 Milenijny Cel Rozwoju).

UNICEF wyda swój coroczny raport Postęp dla dzieci (Progress for Children) omawiający również Milenijne Cele Rozwoju.

17 - 19 września Szeroka mobilizacja społeczeństw obywatelskich, również poprzez kampanię Wstań i zacznij działać przeciw ubóstwu (Stand Up and Take Action against Poverty).

powrót