« strona główna UNIC « Współpraca ONZ z UE

Dziedziny współpracy:

Rozwój
Utrzymywanie pokoju i zapobieganie konfliktom
Środowisko i zrównoważony rozwój
Pomoc humanitarna
Prawa człowieka
Handel
Kultura

Współpraca w dziedzinie utrzymywania pokoju
i zapobiegania konfliktom

Wspólnym celem Unii Europejskiej i ONZ w dziedzinie utrzymywania pokoju jest umacnianie strategii zapobiegania konfliktom, kontrola zbrojeń, promowanie i zwiększanie roli regionów w utrzymywaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także wspieranie misji pokojowych, które odbywają się na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa. Szczególnie ważne jest skuteczne współdziałanie, jak również sprawna wymiana informacji.

Zaangażowanie krajów Unii Europejskiej w te działania potwierdzają przede wszystkim ich wkłady finansowe, a także udział żołnierzy, policji i obserwatorów z tych krajów w operacjach pokojowych ONZ. W 2006 roku wzięło w nich udział 11 140 obywateli państw członkowskich Unii, co stanowiło 13% ogółu personelu misji pokojowych ONZ. Udział UE w budżecie ONZ przeznaczonym na misje pokojowe w 2007 roku przekroczył 40%.

Wkład państw członkowskich UE w operacje pokojowe ONZ na Bałkanach (SFOR, UNMIBH, KFOR, UNMIK) wyniósł około 70%. Unia współpracuje z ONZ również poprzez własne operacje i misje, które prowadzi w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (Common Foreign and Security Policy - CFSP). Jednym z takich przedsięwzięć była operacja EUFOR RD Kongo rozpoczęta w 2006 roku w celu wsparcia MONUC, misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga.

Kontakty na najwyższym szczeblu oraz rozwój Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej przyczyniają się do pogłębiania i rozszerzania współpracy UE z ONZ. Co więcej Traktat Lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku, wprowadza istotne zmiany pozwalające na aktywniejszą realizację wspomnianej polityki.

Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie na podstawie materiałów ONZ, kwiecień 2010 r.