Komitet przeciwko Torturom jest ciałem 10 niezależnych ekspertów, które monitoruje wykonywanie Konwencji w Sprawie Zakazu Stosowania Tortur oraz Innego Okrutnego, Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania przez państwa – strony.
Wszystkie państwa – strony są zobowiązane do przedkładania Komitetowi regularnych sprawozdań dotyczących wykonywania praw określonych w Konwencji. Pierwsze sprawozdanie państwa składają w rok po przystąpieniu do Konwencji, a później raz na 4 lata. Komitet bada sprawozdania, wyraża obawy oraz formułuje zalecenia dla państwa – strony w formie tzw. uwag końcowych (concluding observations).
Poza procedurą składania sprawozdań, Konwencja przewiduje 3 inne mechanizmy za pomocą których Komitet wykonuje swoje funkcje kontrolne: Komitet, pod pewnymi warunkami, może rozpatrywać skargi indywidualne od osób fizycznych, które twierdzą, że ich prawa zawarte w Konwencji zostały naruszone, przeprowadzać dochodzenia i rozpatrywać skargi międzypaństwowe.
Protokół Fakultatywny do Konwencji, który wszedł w życie w czerwcu 2006 r., utworzył Podkomitet do spraw prewencji. Podkomitet jest uprawniony do wizytowania miejsc gdzie przebywają osoby pozbawione wolności w państwach – stronach. Zgodnie z Protokołem Fakultatywnym, państwa strony powinny utworzyć niezależny krajowy mechanizm prewencji mający na celu zapobieganie torturom na poziomie krajowym oraz umożliwiający przeprowadzanie wizyt w miejscach pozbawienia wolności.
Komitet odbywa 3 4-tygodniowe sesje w roku w kwietniu – maju, lipcu – sierpniu oraz listopadzie – grudniu.
Komitet publikuje także interpretacje przepisów Konwencji, znane jako uwagi ogólne dotyczące spraw uregulowanych w Konwencji.
Więcej informacji:
Committee Against Torture (CAT)