1. Ilu członków ma Rada Praw Człowieka?
Rada składa się z 47 państw członkowskich.
2. Jak są wybierani członkowie?
Członkostwo w Radzie jest otwarte dla wszystkich państw członkowskich ONZ. Państwa członkowskie są wybierane przez Zgromadzenie Ogólne w drodze indywidualnego i bezpośredniego głosowania przez bezwzględną większość.
Kadencja członków Rady trwa 3 lata. Co roku odnawiana jest 1/3 jej składu. Podział miejsc następuje zgodnie z geograficzną reprezentacją: 13 z grupy afrykańskiej, 13 z grupy azjatyckiej, 6 z grupy Europy Wschodniej, 8 z grupy Ameryki Łacińskiej i Karaibów, 7 z grupy Europy Zachodniej i innych grup.
3. Jakie są oczekiwania wobec członków Rady?
Głosując na członków Rady, państwa członkowskie ONZ biorą pod uwagę dotychczasowe działania państwa kandydującego w zakresie promocji i ochrony praw człowieka. Podczas wyborów państwa członkowskie zobowiązują się do współpracy z Radą oraz do podtrzymywania najwyższych standardów w działaniach na rzecz praw człowieka. Kandydaci do Rady składają również dobrowolne zobowiązania do promocji i ochrony praw człowieka.
4. W jaki sposób Rada ocenia czy jej członkowie stosują się do standardów związanych z przestrzeganiem praw człowieka?
Podczas swojego członkostwa w Radzie państwa poddawane są mechanizmowi powszechnego okresowego przeglądu, który służy monitorowaniu przestrzegania praw człowieka. Funkcjonują też procedury specjalne i skargowe. Raz w roku Rada składa sprawozdanie ze swojej działalności Zgromadzeniu Ogólnemu.
5. Czy państwo członkowskie Rady może zostać zawieszone w swoich prawach?
Zgromadzenie Ogólne ma prawo zawieszenia praw i przywilejów każdego państwa członkowskiego Rady, które karygodnie i systematycznie narusza prawa człowieka. Procedura zawieszenia członka wymaga większości 2/3 głosów Zgromadzenia Ogólnego.
6. Gdzie w systemie ONZ jest usytuowana Rada Praw Człowieka?
Rada Praw Człowieka to pomocniczy organ Zgromadzenia Ogólnego. Jest ona bezpośrednio odpowiedzialna przed wszystkimi członkami ONZ.
7. Gdzie i jak często zbiera się Rada?
Rada Praw Człowieka ma swoją siedzibę w Genewie. Zbiera się na co najmniej 3 sesjach w ciągu roku (łącznie z sesją główną), trwających w sumie nie krócej niż 10 tygodni. Rada może obradować w nagłych sytuacjach i przeprowadzać specjalne sesje. Sesje takie zwoływane są na prośbę państwa członkowskiego Rady, jeśli uzyska ona poparcie 1/3 jej członków.
8. Czy organizacje pozarządowe i inni obserwatorzy biorą udział w działaniach Rady?
Obserwatorzy, włączając organizacje pozarządowe i międzyrządowe, narodowe instytucje zajmujące się prawami człowieka oraz agendy wyspecjalizowane, uczestniczą w pracach Rady.
9. Jak można podsumować główne cele Rady Praw Człowieka?
Rada służy jako główne forum ONZ dla dialogu i współpracy w dziedzinie praw człowieka. Koncentruje się na pomocy państwom członkowskim w wywiązywaniu się z zobowiązań ochrony praw człowieka, poprzez dialog, budowę struktur instytucjonalnych i pomoc techniczną. Rada przedkłada również rekomendacje na forum Zgromadzenia Ogólnego dotyczące dalszego rozwoju prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka.
10. Kiedy Rada rozpoczęła swoją działalność?
Wybory pierwszych członków Rady Praw Człowieka odbyły są 9 maja 2006 r., natomiast pierwsza sesja Rady rozpoczęła się 19 czerwca 2006 r.
Więcej informacji:
Questions and Answers on the Human Rights Council
(http://www.un.org/News/dh/infocus/hr_council/hr_q_and_a.htm#q1)