„Mamy przed sobą śmiałą agendę rozwoju. Teraz musimy pracować nad tym, żeby stała się ona rzeczywistością w życiu każdego człowieka na świecie.”
- Sekretarz Generalny ONZ
W dniach 25 – 27 września 2015 roku w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku odbędzie się Szczyt Zrównoważonego Rozwoju, w którym weźmie udział ponad 100 głów państw i szefów rządów. Na Szczyt przybędą również liderzy społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele grup religijnych i biznesu.
Szczyt ma na celu przyjęcie nowej agendy o historycznym znaczeniu “Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, która zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Agenda została wcześniej uzgodniona przez wszystkie 193 państwa członkowie ONZ i ma być realizowana przez kolejne 15 lat.
„Jest to drogowskaz prowadzący do zakończenia ubóstwa na świecie, budowy godnego życia dla wszystkich ludzi, nie pomijając nikogo. Jest także głośnym wezwaniem do działań partnerskich i intensyfikacji wysiłków na rzecz wspólnego dobrobytu, polepszenia źródeł utrzymania, zapewnienia pokoju na świecie i uzdrowienia naszej planety z korzyścią dla obecnego i przyszłych pokoleń.” – podkreśla Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ.
Nowa agenda skupia się na dobrobycie ludzi, ma powszechny charakter, a jej celem jest zmienić świat na lepsze. Wskazuje pięć najważniejszych obszarów, w których będą prowadzone działania - ludzie, nasza planeta, dobrobyt, pokój na świecie i partnerstwo. Podkreśla ona, że wykorzenienie ubóstwa wymaga jednocześnie pracy dążącej do wzrostu ekonomicznego, zaspokojenia potrzeb socjalnych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Szczyt rozpocznie się przemówieniem Sekretarza Generalnego ONZ, następnie wystąpią prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, premier Danii, Lars Lokke oraz Salil Shetty z Amnesty International jako przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego. Głos zabierze także laureatka Nagrody Nobla, Malala Yousafzai. Podczas Szczytu odbędzie się sześć interaktywnych dialogów dotyczących takich tematów jak: wykorzenienie ubóstwa i głodu; zwalczanie nierówności, wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt; wspieranie zrównoważonego wzrostu ekonomicznego, promowanie zrównoważonej konsumpcji i produkcji; ochrona naszej planety i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym; budowa efektywnych, przejrzystych i inkluzywnych instytucji odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój; rewitalizacja Globalnego Partnerstwa. 26 września odbędzie się Forum Sektora Prywatnego, w którym weźmie udział Sekretarz Generalny ONZ, natomiast 27 września - spotkanie społeczeństwa obywatelskiego.
Podczas Szczytu zostanie ogłoszony nowy mechanizm dotyczący technologii (Technology Facilitation Mechanism), który zajmie się potrzebami technologicznymi państw rozwijających się oraz możliwościami zaspokojenia tych potrzeb, by budować potencjał kraju.