« strona główna UNIC « stand up

ŚWIATOWA KAMPANIA 2010 r.
(17-19 września)


Wstań i zacznij działać

DLACZEGO POWINNIŚMY "WSTAĆ I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ"
WE WRZEŚNIU 2010 R.?

We wrześniu br. światowi przywódcy przybędą na szczyt ONZ, by podsumować realizację Milenijnych Celów Rozwoju (Millenium Development Goals - MDGs). W tym czasie świat przekaże "Nie będziemy już tkwić w milczeniu w obliczu ubóstwa i łamanych obietnic co do jego likwidacji!"

Na Milenijnym Szczycie w 2000 r., postanowiono o realizacji ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju, by do roku 2015 rozwiązać problem skrajnego ubóstwa i usunąć jego główne przyczyny.

Milenijne Cele Rozwoju są osiągalne. W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił duży postęp w realizacji MDGs, także w krajach najbiedniejszych. Istnieje duża szansa, że Cele zostaną osiągnięte w większości krajów, jeśli zostaną zastosowane odpowiednie mechanizmy. Kraje, w których rządy prowadziły właściwą politykę, odnotowały sukces.

Do czasu pełnej realizacji globalnych MDGs zostało 5 lat. Nadszedł czas podsumowania dotychczasowych osiągnięć i opracowania globalnego, konkretnego i przełomowego planu umożliwiającego osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju we wszystkich krajach.

Globalna akcja "WSTAŃ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ" : "Głośniej wokół Milenijnych Celów Rozwoju", wyraża oczekiwania i żądania ludności całego świata, by polepszyć życie najuboższych.

JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO AKCJI?

Zacznij działać

Podjęte akcje powinny stanowić istotne przesłanie dla władz lokalnych lub państwowych. Może to być zbieranie podpisów pod petycjami, włączenie się do akcji w Internecie, przedstawienia wybranemu politykowi postulatów odnoszących się do Milenijnych Celów Rozwoju, lub nawet bezpośredni lobbing... możliwości są nieograniczone. Więcej przykładów działania znajduje się na stronie www.standagainstpoverty.org.

Dołącz do już zaplanowanego wydarzenia

Kampania Milenijna ONZ w połączeniu z ruchem społecznym "Globalne Wezwanie do Działania Przeciwko Ubóstwu" (Global Call to Action Against Poverty) współpracują z licznymi instytucjami i organizacjami na poziomie zarówno krajowym, jak i lokalnym. Są wśród nich szkoły, uniwersytety, społeczności lokalne, grupy wsparcia dla kobiet, chóry, kluby sportowe, grupy wyznaniowe, związki zawodowe, władze lokalne, korporacje i wiele innych.

Dołącz do któregoś z już zaplanowanych wydarzeń, lub zachęć by grupa, organizacja bądź stowarzyszenie do którego należysz, włączyła się do planowanego eventu. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do wypowiedzenia się wspólnym głosem na ważny temat. Zgłoszone wydarzenia znajdują się na www.standagainstpoverty.org.

Zorganizuj swój własny event

  • Zaplanuj wydarzenie tak, aby odbywało się w czasie trwania ogólnoświatowej akcji "WSTAŃ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ".
  • Zorganizuj nowy event, albo włącz zaplanowane już wydarzenie do globalnej akcji "WSTAŃ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ".
  • Wybierz lokalizację.
  • Wybierz osobę, która poprowadzi event, lub zaproś do współpracy znaną i rozpoznawalną wśród społeczności osobistość.
  • Roześlij informację o wydarzeniu poprzez e-maile, listy, ulotki, plakaty i lokalne media. Pakiet materiałów informacyjnych dostępny jest pod adresem www.standagainstpoverty.org.
  • Zaproś lokalne władze do uczestnictwa i wysłuchania waszych postulatów.

W dniu akcji: w jaki sposób "WSTAĆ I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ"?

  • Prowadzący wydarzenie powinien wytłumaczyć zgromadzonym ideę akcji.
  • Wszyscy uczestnicy zbierają się, siadają lub klękają. Ważne jest również włączenie do akcji osób niepełnosprawnych.
  • Osoby, zgromadzone w tłumie "WSTAJĄ" i podejmują określone działania, np. podpisują petycję, wysyłają listy lub przekazują postulaty politykom, włączają się do akcji w internecie, lub zobowiązują się do walki z ubóstwem.
  • Poproś uczestników o robienie zdjęć, kręcenie filmów video i umieszczenie ich na www.standagainstpoverty.org.

GŁOŚNIEJ WOKÓŁ UBÓSTWA I GŁODU

Główne wydarzenia kampanii "WSTAŃ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ" odbędą się 18 września. Tego dnia sprawimy, że o Milenijnych Celach Rozwoju będzie głośno!

Kampania zachęca ludzi na całym świecie do udziału we wspólnej ogólnoświatowej akcji. Niech echo głosów wszystkich popierających Milenijne Cele Rozwoju będzie słyszane w każdym zakątku ziemi.

Wykażcie się kreatywnością i użyjcie oryginalnch środków wyrazu, wykorzystując dźwęki, by zwrócić uwagę na problem głodu. Możecie np. uderzać łyżkami w metalowe talerze, grupy wyznaniowe i kościoły mogą o tej samej godzinie bić w dzwony. Do akcji mogą włączyć się też różni muzycy - mieszkańcy Afryki grający na bębnach na Kilimandżaro, orkiestra symfoniczna występująca na Wieży Eiffla, fani futbolu w Republice Południowej Afryki hałasujący przy pomocy wuwuzeli (plastikowych trąbek). Odwiedźcie www.standagainstpoverty.org, by ściągnąć aplikacje dźwiękowe do telefonów komórkowych.

Liczba uczestników i rekord Guinnessa

W 2010 roku, ze względu na wyjątkowy charakter, akcja "Wstań i Zacznij Działać nie będzie monitorowana pod względem liczby uczestników, ani zgłaszana do bicia kolejnego rekordu Guinnessa. Organizatorzy globalnej kampanii, zachęcają jednak do informowania o wszystkich działaniach, miejscach ich realizacji, liczbie uczestników bioracych w nich udział. Przesyłajcie własne zdjęcia, nagrania dzwięków i wypełnijcie formularz na www.standagainstpoverty.org. W ten sposób świat dowie się jak i kiedy "POWSTALIŚCIE" przeciwko światowemu ubóstwu.

Zażądajcie od swojego rządu przełomu w realizacji planów!

Podczas akcji "WSTAŃ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ" będziemy domagali się od rządów podjęcia kroków, zmierzających do opracowania przełomowych planów działań, które następnie zostaną przedłożone, omawiane i przyjęte jako część postanowień na wrześniowym Szczycie.

Zamiast powielać nieskuteczne działania, czas by znaleźć nowe rozwiązania!

Plany działań powinny być przejrzyste i koncentrować się na kwestii równości kobiet i mężczyzn, ludności rdzennej, osób niepełnosprawnych, dostępu do dóbr, etc. Plany mają zawierać terminy osiągnięcia krajowych celów i propozycje efektywnego pokonywania przeszkód w ich realizacji. Powinny one być włączone do polityk rozwojowych poszczególnych regionów.

Zobowiązania, odpowiedzialność i przejrzystość

Na szczeblu globalnym - plany powinny zawierać zobowiązania państw bogatych wobec krajów biednych. W ramach realizacji 8. Milenijnego Celu Rozwoju, państwa rozwinięte zobowiązały się do przekazania 0,7% PKB krajom rozwijającym się.

Na szczeblu krajowym - plany powinny jasno określać zobowiązania rządu wobec obywatela. Rząd w dialogu społecznym powinien informować obywateli o realizacji postanowień.


Więcej informacji na temat kampanii "Stand Up Take Action" oraz materiały promocyjne znajdują sie na stronie www.standagainstpoverty.org.



Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie na podstawie materiałów ONZ, październik 2009 r.
Aktualizacja strony - sierpień 2010 r.
Aktualizacja strony - październik 2011 r.