Szczyt w Johannesburgu 2002
 
 

SZCZYT W JOHANNESBURGU
Problematyka Szczytu - WZORCE KONSUMPCJI I PRODUKCJI

Problematyka Szczytu:
Woda
Energia
Zdrowie
Rolnictwo
Różnorodno¶ć biologiczna
Problemy Afryki
Wzorce konsumpcji i produkcji
Globalizacja
Ubóstwo

Zgodnie z Agendą 21 , "główną przyczyną stałego pogarszania się stanu środowiska naturalnego są nieracjonalne wzorce konsumpcji i produkcji, szczególnie w krajach uprzemysłowionych".

56% ogółu konsumpcji na świecie przypada na 15% ludności świata, zamieszkującej kraje bogate. Natomiast udział 40% ludności świata z krajów najbiedniejszych w ogólnej konsumpcji wynosi zaledwie 11%.

Obecny poziom konsumpcji i produkcji jest 25 razy wyższy od możliwości ekologicznych Ziemi. Oznacza to, że już dziś, ludzkość eksploatuje w znacznym stopniu naturalny kapitał naszej planety.

Jednak obserwujemy również pozytywne zmiany. Nastąpiło przesunięcie konsumpcji i produkcji w społeczeństwach uprzemysłowionych z sektorów materiało- i energochłonnych do sektora usług. Ponadto zwiększyła się wydajność energetyczna. Jednakże zyski w wydajności równoważone są wzrostem ilości produkowanych towarów i świadczonych usług. Zużywa się więcej surowców naturalnych i emituje więcej zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Od Szczytu Ziemi w 1992 roku stosuje się nowe podejście dla poprawy wzorców konsumpcji i produkcji:

Wiele rządów stosuje zarówno ekonomiczne jak i regulacyjne bodźce, takie jak: podatki ekologiczne, kary za zanieczyszczanie środowiska, podlegające obrotowi dopuszczalne limity emisji zanieczyszczeń i zużycia wody, zwrot depozytów związanych z utylizacją odpadów, opłaty za nieprzestrzeganie przepisów i gwarancje wykonania kontraktów oraz dobrowolne kodeksy dobrych praktyk.

Wiele firm wprowadziło wydajniejsze i bardziej przyjazne środowisku sposoby produkcji i pakowania produktów.

Społeczeństwa stały się bardziej świadome swoich obowiązków i możliwości wyboru. Poza coraz powszechniejszymi codziennymi przyzwyczajeniami związanymi z recyklingiem, ludzie coraz częściej wybierają nieco droższe produkty przyjazne środowisku i towary pochodzenia organicznego.

Jednak nadal skala ekologicznego uświadomienia społeczeństw jest niewystarczająca. Wielu ludzi sądzi bowiem, że materialna konsumpcja jest oznaką postępu i dobrobytu.

Według Raportu Sekretarza Generalnego na temat wdrażania Agendy 21, konieczna jest znaczna poprawa wydajności korzystania z zasobów naturalnych, zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. Można ją osiągnąć przez: zwiększenie wydajności korzystania ze źródeł energii w krajach rozwiniętych, promowanie postawy odpowiedzialności przedsiębiorstw wobec środowiska naturalnego poprzez inicjatywy takie jak Global Compact, promowanie badań i rozwoju w kierunku przyjaznych środowisku technologii oraz przez bardziej racjonalną konsumpcję.

¬ródła angielskojęzyczne:


 
© O¶rodek Informacji ONZ w Warszawie