Raport o Rozwoju Społecznym - HDR 2005
Międzynarodowa współpraca na rozdrożu: Pomoc, handel i bezpieczeństwo w świecie pełnym nierówności
Raport UNDP proponuje zdecydowane reformy współpracy międzynarodowej
Dla wyeliminowania skrajnego ubóstwa niezbędne jest zwiększenie pomocy, reforma handlu poprawiająca położenie biednych oraz długofalowe budowanie pokoju. Przed przyszłotygodniowym Światowym Szczytem ONZ światowym przywódcom przedstawiono nowy Raport UNDP o Rozwoju Społecznym. W tegorocznym Wskaźniku Rozwoju Społecznego Polska znalazła się na 36. pozycji, jedno miejsce wyżej w porównaniu z Raportem 2004. Norwegia, podobnie jak przez pięć ostatnich lat, znalazła się na 1. miejscu. Raport został opublikowany 7 września.
Światowi przywódcy otrzymali surową ocenę kosztów społecznych niezrealizowania uzgodnionych globalnych celów przyjętych dla wydobycia ludzi ze skrajnego ubóstwa - kosztów, które według Raportu UNDP o Rozwoju Społecznym 2005 obejmowałyby wiele milionów możliwych do uniknięcia zgonów w ciągu najbliższych 10 lat.
Zaprezentowany głowom państw i szefom rządów na tydzień przed ich decydującym spotkaniem na szczycie ONZ w Nowym Jorku, gdzie zostanie dokonany przegląd działań na rzecz Milenijnych Celów Rozwoju, Raport UNDP o Rozwoju Społecznym 2005 wykazuje, że pomimo istotnego postępu w ujęciu globalnym wiele krajów w rzeczywistości nadal pozostaje w tyle.
Raport wzywa do szybkich i radykalnych zmian w światowej polityce świadczenia pomocy, prowadzenia handlu i zapewniania bezpieczeństwa, aby wypełnić obietnice złożone przez społeczność międzynarodową, gdy światowi przywódcy zebrali się tu pięć lat temu dla podjęcia tych problemów. - Świat posiada odpowiednią wiedzę, zasoby i technologie, aby wyeliminować skrajne ubóstwo, a czas ucieka - twierdzi Administrator UNDP Kemal Derviş.
Raport dostarczono przywódcom światowym dziś za pośrednictwem misji 191 krajów członkowskich ONZ w ramach przygotowań do Światowego Szczytu 2005, który będzie największym w historii zgromadzeniem głów państw i szefów rządów. Szczyt będzie oceniał postęp i zalecał dalsze kierunki działań na rzecz realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, określonych po raz pierwszy w Deklaracji Milenijnej, jednomyślnie przyjętej przez światowych przywódców na Szczycie Milenijnym ONZ w 2000 r. Milenijne Cele Rozwoju zawierają zobowiązania ograniczenia obszarów skrajnego ubóstwa o połowę, trzykrotnego zmniejszenia śmiertelności dzieci i zapewnienia powszechnego dostępu do nauczania na poziomie podstawowym do roku 2015.
- Deklaracja Milenijna była uroczystym zobowiązaniem się do uwolnienia wszystkich naszych bliźnich od beznadziejnych i nieludzkich warunków skrajnego ubóstwa - zauważa Kevin Watkins, główny autor Raportu. - Milenijne Cele Rozwoju to weksel podpisany przez 189 rządów na rzecz ludzi ubogich. Termin płatności tego weksla przypada wcześniej niż za 10 lat, a bez koniecznej woli inwestycyjnej i politycznej weksel ten zostanie zwrócony ze stemplem "brak pokrycia".
Całość do pobrania: hdr2005_complete.pdf
Streszczenie po polsku: hdr2005_streszczenie.doc